03.06.2022

Ostrzeżenie o szkodliwym oprogramowaniu w wiadomościach e-mail

W ostatnich dniach da się zauważyć przychodzące wiadomości e-mail z załącznikiem o rozszerzeniu .xlsx (plik Excela). Wiadomość najczęściej jest zapytaniem o ofertę i próbuje narzucić odbiorcy szybkie działanie.

Wiadomość ta jest oszustwem i próbą zainfekowania komputera. W pliku Excela umieszczony jest skrypt wykorzystujący błąd w programie Excel, który uruchamia malware na komputerze, a potem szyfruje na nim dane i żąda "okupu" za odzyskanie dostępu (to tzw. ransomware).

Wspomniane szkodliwe oprogramowanie wykorzystuje błąd programistyczny w nieaktualizowanych wersjach Excela. Dlatego też tak ważne jest regularne aktualizowanie oprogramowania i systemu Windows.

Prosimy o usuwanie takich wiadomości, a w szczególności o nie otwieranie załącznika z niej.